Numer telefonu: 86 888 90 00

e-mail: sekretariat@gminawizna.pl

EPUAP /ugwizna/skrytka

BIP Sesja

Rzekomy pomór drobiu

hens-7226228_1280.jpg

Wojewoda Podlaski rozporządzeniem nr 4/2025 z dnia 6 lutego 2025 r. ustanawia obszar objęty ograniczeniami składający się z obszaru zapowietrzonego i obszaru zagrożonego w związku ze stwierdzeniem ognisk choroby zakaźnej – rzekomego pomoru drobiu (ND) na terenie województwa podlaskiego.

Na terenie Gminy Wizna w obszarze zagrożonym znajdują się miejscowości: Bronowo, Janczewo, Nowe Bożejewo, Stare Bożejewo.

Zakazy na obszarze zagrożonym:

  1. Wprowadzanie i wyprowadzanie drobiu bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

  2. Wywożenie lub rozrzucanie ściółki i nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

  3. Organizowanie targów, wystaw, pokazów lub konkursów z udziałem drobiu i innych ptaków.

  4. Przemieszczanie i transport drobiu, jaj oraz produktów pochodzenia drobiowego bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

  5. Transport mięsa drobiowego z zakładów na obszarze zagrożonym bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

  6. Utrzymywanie drobiu na wolnym powietrzu, chyba że: a) Jest on zabezpieczony przed kontaktem z dzikim ptactwem, b) Jest karmiony i pojony w zamkniętych pomieszczeniach lub miejscach osłoniętych.

  7. Wypuszczanie drobiu w celu odtworzenia zasobów ptactwa łownego.

  8. Targowiskowa sprzedaż mięsa drobiowego, mięsa ptaków łownych oraz jaj.

Czym jest rzekomy pomór drobiu?

Rzekomy pomór drobiu, inaczej znany jako choroba Newcastle (ang. Newcastle Disease – ND), jest chorobą wirusową wywoływaną przez patogenne szczepy paramyksowirusów ptaków serotypu-1 (ang. Avian Paramyxovirus serotype 1). Znajduje się na liście chorób podlegających obowiązkowi zgłaszania i zwalczania w krajach UE i OIE. (Dyrektywa 92/66 EEC, Ustawa z 11 marca 2004). Jest to jedna z najbardziej powszechnych i wysoce zaraźliwych chorób układu oddechowego, na którą narażone są ptaki w każdym wieku, zarówno dla ptaków hodowlanych jak i dzikich. Śmiertelność u zakażonych zwierząt może dochodzić nawet do 100%, co negatywnie wpływa na wyniki produkcyjne brojlerów kurzych oraz może doprowadzić strat w produkcji jaj.

Jakie są objawy?

Choroba Newcastle przenoszona jest drogą kropelkową. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z wydzieliną zapalną np. podczas korzystania z jednego poidła lub karmnika, do którego dostęp miało zakażone zwierzę. Okres inkubacji trwa od 2 do 15 dni. Pierwszymi zauważalnymi objawami jest dyszenie oraz kaszel, a także towarzyszące im objawy neurologiczne m.in.: obwisłe skrzydła, kręcenie głową i szyją, krążenie i paraliż. Dodatkowo naszą uwagę powinny zwrócić zielonkawe, wodniste biegunki oraz obrzęk wokół oczu i karku. U kur niosek zauważalny jest spadek nieśności. Rzekomy pomór drobiu zdecydowanie częściej diagnozowany jest w hodowlach przyzagrodowych niż na fermach komercyjnych, a najczęstszą przyczyną są złe praktyki hodowlane oraz braki w edukacji gospodarzy w zakresie bioasekuracji.

Czy rzekomy pomór drobiu można wyleczyć?

Rzekomy pomór drobiu jest niemożliwy do wyleczenia. Jest to choroba zwalczana z urzędu, następuje likwidacja stada oraz jego utylizacja. Należy wówczas usunąć wszystkie przedmioty, z którymi ptaki miały kontakt oraz wykonać dokładną dezynfekcję pomieszczeń oraz urządzeń. Wokół ogniska choroby ND wyznacza się strefy - obszar zapowietrzony (3 km) oraz obszar zagrożony (10 km).

Powrót na początek strony